2026-01-20

Vidareutveckling för det innovativa brandspjället OPTIMUS

När Bevent Rasch lanserade OPTIMUS satte produkten snabbt en ny standard för hur enkelt och säkert ett brandspjäll kan installeras. Nu tas nästa steg. Genom att lyssna på kundernas erfarenheter och behov har OPTIMUS vidareutvecklats, både tekniskt och i sitt erbjudande.

Vidareutveckling för det innovativa brandspjället OPTIMUS

– Vi har fått mycket värdefull feedback från marknaden. Det har hjälpt oss att göra en redan stark produkt ännu tydligare, tryggare och mer flexibel i verkliga montage­situationer, säger Anton Berner, produktutvecklare på Bevent Rasch. 

En av de viktigaste förbättringarna gäller montaget. OPTIMUS tillåter nu montage i hål som är upp till 40 mm större än kanalens dimension. Vid dessa större hål krävs att montaget drevas och brandtätas, i enlighet med gällande praxis. 

För montage med hål upp till 10 mm större än kanalen gäller fortsatt torrt montage, utan drevning eller brandtätningsmassa – precis som tidigare. 

– Det här ger montören större flexibilitet samtidigt som vi är väldigt tydliga med vad som gäller i olika situationer. Rätt montage på rätt sätt är avgörande för både funktion och trygghet, säger Anton på Bevent Rasch. 

OPTIMUS omfattas av 5 års garanti 

Som en del i förtydligandet av sortimentet utgår tillbehöret OPTIMUS-MS som ersätts med ett plattstångsvep/vagga, helt enligt branschpraxis. 

– Det här är ett medvetet val. Vi vill göra det enklare att göra rätt och samtidigt säkerställa att helheten uppfyller brandkraven utan onödiga tillbehör, säger Anton. 

I dag består Optimus av flera produkter anpassade för olika behov och brandkrav: 

  • Optimus 60 

  • Optimus 90 

  • Optimus 120 

Samtliga ingår i samma tydliga produktfamilj och omfattas av 5 års garanti – ett ytterligare bevis på Bevent Raschs fokus på kvalitet, långsiktighet och förtroende. 

Ytterligare steg framåt för Bevent Raschs hållbarhetsarbete 

OPTIMUS har utvecklats med hänsyn till låg materialåtgång, framtida återbruk och dokumenterad miljöprestanda. Med EPD, en patenterad lösning och ett montage som i många fall är helt fritt från brandtätningsmassa är produkten en viktig del av Bevent Raschs fokus på hållbarhet. 

– Att lyssna på våra kunder är en central del av vår utveckling. Det är så vi bygger produkter som fungerar i praktiken och relationer som håller över tid, säger Tobias Jakobsson, Hållbarhetschef på Hydria Group och Bevent Rasch.